Text Size: a a a
Building a Stronger Community from within
 

Members

Administration:

 

Greg DeLor

Fire Chief

Gerard Abraham

Assistant Fire Chief

Mark Baumgardner Sr.

Division Chief of Operations

Mike Parks

Division Chief of Training and Safety

Captain Dave Crane

Inspection and Prevention Bureau

Deb Farrenkopf

Administrative Secretary

 

Line Officers:

 

Tim Tully

Division Chief of Special Operations

Len Dunlap

Captain

Tom Walters

Captain

Bob Szot

Lieutenant

Tim Martin

Lieutenant

Dave DeLor

Lieutenant

Scott Abraham

Lieutenant

Mark Baumgardner Jr.

Lieutenant

 

Turn 1:

 

Len Dunlap #20

Captain

Tim Martin #23

Lieutenant

Cory Neises #29

Firefighter/Paramedic

Justin Gettler #30

Firefighter/Paramedic

Erik Schmitt #32

Firefighter/Paramedic

Joe Ferrantella #39

Firefighter/Paramedic

Matt Wise #42

Firefighter/Paramedic

Tim Boomsma #43

Firefighter/Paramedic

 

Turn 2:

 

Tim Tully #24

Division Chief of Special Operations

Scott Abraham #26

Lieutenant

Brad Allen #13

Firefighter/Paramedic

Dale Holsti #36

Firefighter/Paramedic

John Sarver #38

Firefighter/Paramedic

Mark Reed #41

Firefighter/Paramedic

Jon Luczak #44

Firefighter/Paramedic

Josh McBurney #45

Firefighter/Paramedic

 

Turn 3:

 

Tom Walters #19

Captain

Mark Baumgardner Jr. #36

Lieutenant

Bryan Bodamer #27

Firefighter/Paramedic

Kevin Radtke #31

Firefighter/Paramedic

Ryan Cusack #34

Firefighter/Paramedic

Matt Kodicek #37

Firefighter/Paramedic

Jason Ryman #40

Firefighter/Paramedic

Keith Boersma #46

Firefighter/Paramedic

 

Members:

 

Assistant Chief Gerard Abraham                        

Gerard has been with the department since 1974. He has held many ranks over the years and has been the Assistant Fire Chief since 1992.  Gerard is currently an active member of the Indiana District 1 USAR/Technical Rescue Team.

 

Lieutenant Scott Abraham                                    

Scott began as a volunteer member in 1997 before becoming a full time member in 2001. He is assigned as the Lieutenant on Turn 2.  Scott is a Paramedic and is also a member of Indiana District 1 USAR/Technical Rescue Team.

 

Firefighter/Paramedic Brad Allen                        

Brad has been with the city since 1979 as a paramedic with Crown Point EMS then as a full time member of Crown Point Fire Rescue when the fire department and EMS department merged in 1992. He is assigned to Turn 2.

 

Firefighter Keith Anderson

 Keith has been a volunteer member since 2009.

Firefighter/EMT Joe Arce                                     

Joe has been a volunteer member since 2013. Joe is currently an EMT and is a member of our dive team and Indiana District 1 USAR/Technical Rescue Team.

 

Lieutenant Mark Baumgardner Jr.           

Mark began as a volunteer member in 2002 before becoming a full time member in 2008.  He is assigned as the Lieutenant on Turn 3.  Mark is an active member of the Indiana District 1 USAR/Technical Rescue Team, Indiana District 1 Swiftwater Team and he is the Dive Master for our Dive Team.  Mark is a paramedic and is also a Lake County Tactical Team member.

 

Division Chief Mark Baumgardner Sr.                

Mark has been with the city since 1979 as a paramedic with Crown Point EMS then as a full time member of Crown Point Fire Rescue when the fire department and EMS department merged in 1992.  Mark is currently the Division Chief of Operations.  Mark is a member of Indiana District 1 USAR/Technical Rescue Team and Indiana District 1 Mass Casualty Team.

 

Firefighter/Paramedic Bryan Bodamer               

Bryan began as a volunteer member in 1999 before becoming a full time member in 2001. He is assigned to Turn 3.  Bryan is also a Paramedic.

 

Firefighter/Paramedic Keith Boersma                 

Keith began as a full time member in 2014.  Keith is a paramedic and also a member of the Indiana Mass Casualty Team.  He is assigned to Turn 3.

 

Firefighter/Paramedic Tim Boomsma                 

Tim began as a full time member in 2011. Tim is a paramedic and also a member of the Indiana District 1 Swiftwater Team.  He is assigned to Turn 1.

 

Firefighter/EMT Chris Brady                               

Chris began as a volunteer member with us in 1998.  Chris is also an EMT.

 

Firefighter/EMT Todd Carey                               

Todd has been a volunteer member since 2000.  Todd is also an EMT.

 

Firefighter Terry Ciciora                                      

Terry has been a volunteer member since 2006.  Terry is a member of Indiana District 1 USAR/Technical Rescue Team.

 

Firefighter/EMT Mike Ciesielski                          

Mike has been a volunteer member since 2014.  Mike is also an EMT.

 

Firefighter/EMT Chuck Cook                              

Chuck has been a volunteer member since 2011. Chuck is an EMT as well as a member of our dive team and Indiana District 1 USAR/Technical Rescue Team.

 

Firefighter/EMT Chris Craft

 

Captain Dave Crane

 

Firefighter/Paramedic Ryan Cusack

 

Lieutenant Dave DeLor

 

Fire Chief Greg DeLor

 

Firefighter/EMT Dave Dickerson

 

Captain Len Dunlap

 

Firefighter/Paramedic Joe Ferrantella

 

Firefighter/EMT Natalie Ferrantella

 

Firefighter/EMT Anthony Flynn

 

Firefighter/Paramedic Justin Gettler

 

Firefighter/EMT Bob Gliem

 

Firefighter/Paramedic Dale Holsti

 

Firefighter/EMT Adam Isailovich

 

Firefighter/Paramedic Jake Kabella

 

Firefighter/Paramedic Matt Kodicek

 

Firefighter Josh Lethco

 

Firefighter/Paramedic Jon Luczak

 

Firefighter Brian Marlowe

 

Lieutenant Tim Martin

 

Firefighter/Paramedic Josh McBurney

 

Firefighter/EMT Matt McNally

 

Firefighter/Paramedic Cory Neises

 

Division Chief Mike Parks

 

Firefighter/EMT Mike Pouch

 

Firefighter/Paramedic Kevin Radtke

 

Firefighter/Paramedic Mark Reed

 

Firefighter/Paramedic Jason Ryman

 

Firefighter/Paramedic John Sarver

 

Firefighter/Paramedic Erik Schmitt

 

Firefighter Jason Scott

 

Lieutenant Bob Szot

 

Division Chief Tim Tully

 

Firefighter/Paramedic Collin Turner

 

Firefighter/EMT Anthony VanAuken

 

Captain Tom Walters

 

Firefighter Paul Watland

 

Firefighter/Paramedic Matt Wise

 

Firefighter Roland “Bub” Wise

 

Search & Rescue K-9 Jake

 

Probationary Firefighter Stephen Gross

 

Probationary Firefighter Jason Hurley

 

Probationary Firefighter Nathan Long

 

Probationary Firefighter Brian Podsiadlik

 

Probationary Firefighter Steven Potosky

 

Board of Directors:

Brian Marlow
President

Robert Szot
Vice President

Bryan Bodamer
Board Member

Dave Crane
Board Member

Erik Schmitt
Secretary/Treasurer

 
 Auxillary

Melissa Flutka
President

Michelle Fust
Vice President

Pam Abraham
Treasurer

Linda Abraham
Member

Jill Baumgardner
Member

Marge Baumgardne
Member

Vera Coming
Member

Karen Crofford
Member

Sheri Herma

Member

Kathy Huys
Member

Shannon Kwiatkowski
Member

Linda Watland
Member

Probationary Members

Chris Brady
Firefighter/EMT

Jake Faso
Firefighter

Natalie Ferrantella
Firefighter/EMT

Anthony Flynn
Firefighter/EMT

Adam Isailovich
Firefighter

Josh Lethco
Firefighter

Matt McNally
Firefighter/EMT

James Nettles
Firefighter/EMT

 
Dive Team:

Tim Martin
Lieutenant

Mark Baumgerdner, Jr
Firefighter/Paramedic

Brian Bodamer
Firefighter/Paramedic

Matt Kodicek
Firefighter/Paramedic

John Sarver
Firefighter/Paramedic

Erik Schmitt
Firefighter/Paramedic

Retired Members:
Fred Bisselberg #1 Tom Howard #2 George Blimm #3
Emily Zula #4 Don O'Niones #5 Erwin Rick #6
Al Schlesser #7 Homer Randolph #7 Jim Warner #9
Roland Wise #10 John Gettler #11 Daune Gettler #12
Dean Luebcke #15 George Pyle #16 Larry Stott #17
Gary Huys #22    

 

  • Services
     

Contact Us

Fire Rescue
(more about this location/facility)
126 N East St
Station # 1500
Crown Point, IN 46307
Get Directions

In this Department

Topics of Interest

More Information

More Information

 
  • The Times Best of the Region 2009
  • The Times Best of the Region 2010
  • The Times Best of the Region 2011
  • The Times Best of the Region 2012
  • The Times Best of the Region 2013
  • The Times Best of the Region 2014
  • The Times Best of the Region 2015
  • The Times Best of the Region 2016